Beszélgetőtárs, író, alkotó blogom a könnyedebb létezésért. Szeretettel: Paméla Krisztina
2021. március 29., hétfő
"Know-how"
2021. március 25., csütörtök
Fiatalos szabadidő!
Fiatalos kikapcsolódás
Te hogyan szeretsz kikapcsolódni?
Legyél fiatal, középkorú vagy idősebb személy, mindannyiunknak fontos a szabadidőnk kellemes eltöltése.
Mint korábban írtam, olyanok vagyunk, mint a szivárvány, így tevékenységeink is sokszínűek, különbözőek. Ahhoz, hogy megértsünk másokat, először önmagunkat kell megismernünk. Ebbe bele tartozik az énidő kellemes eltöltése is. Ne azt nézd, hogy másnak mi a megfelelő, hanem azt tedd, ami neked kellemes, ami téged épít és másnak nincs kárára!
Sokszor halljuk, hogy ma nem olyan a világ, mint régen. Igen, de mi sem vagyunk már olyanok, mint azok, akik régen éltek, akkor és ott. Mi itt vagyunk, most, ez a pillanat a fontos. Folyamatos változásban vagyunk mindannyian, ez alól senki sem kivétel. Minden korszaknak megvolt, és megvan a maga szépsége, lehetősége.
Természetesen olykor nem könnyű lépést tartani a gyors technikai fejlődéssel, ugyanakkor nem lehetetlen, ha megnézed a mai gyerekeket, mennyire hamar ráhangolódnak az okostelefonokra, a számítógépekre. Pikk-pakk megtanulnak motort, autót, hajót irányítani, javítani.
A 2000-es évek ifjúságkutatásai alapján megváltozott a fiatalok szórakozási szokása.
Népszerű kikapcsolódási formának számítanak a számítógépes játékok, az internetes közösségi oldalak használata, interneten elérhető filmek letöltése, és a tv nézés.
Előtérbe kerültek a könnyűzenei koncertek, fesztiválok, kocsmák, kávézók, teázók a discokkal szemben.
A hagyományos magaskultúra a színház, az opera, a komolyzenei hangverseny, a múzeum, a kiállítás már kevésbé népszerű napjainkban a fiatalok körében.
Nézzük meg, milyenek vagyunk! Hazánkban többféle fogyasztói csoport van, ezek leegyszerűsítve: Legelterjedtebbek a passzívak, akik alig gyakorolnak szabadidős tevékenységet. Vannak a könnyed szórakozók, akik előtérbe helyezik a barátaikkal való együttléteket plázákban, mozikban, teázókban/kávézókban, kocsmákban, éttermekben. Leginkább aktívak a "mindenevők", akik a magaskulturális tevékenységek mellett, előnyben részesítik a szabadidős tevékenységeket, a sportot. No meg vannak a magaskultúra-orientáltak. Ha, kitekintünk külföldre, más országokban hasonló és egyéb érdekességek lelhetők fel.
A technika előrehaladása miatt ma a szülőknek elfogadóbbnak és naprakészebbnek kell lenniük, gyermekeik szokásait illetően. Valamint fontos, hogy milyen mintát adunk át az utódainknak.
A világjárvány okozta zártabb életmód sem kedvez annak, hogy jobban összekovácsolódjunk, mert megritkultak a személyes találkozásaink. Ugyanakkor örömmel látom, hogy a korlátozások által folyamatosan felértékelődik a szabadban, parkokban eltöltött minőségi idő. Sokunknak nincs elegendő munkája, bevétele, ami erős stresszhatás és az aggodalmaskodás mellett eltörpül a szabadidővel való foglalatoskodás. Vagy ott vannak a folyton unatkozó gyerekek, akiknek és az ő szüleiknek meg kell birkózni az online oktatással. Segítenünk kell egymást, és értékelnünk kell a lehetőségeinket! Nézzük meg, mik azok:
- Otthon is tudunk sportolni, táncolni, meditálni lakáson belül és a kertünkben. A különböző mozgásformákat végezhetjük ingyenes internetes vidók által, csoportos videóhívásban a barátainkkal. Egész jó móka kerekedhet belőle.
- Mozi, színház helyett letölthetünk számunkra tetsző filmet, színházi darabot és megnézhetjük a családunkkal.
- Olvashatunk, -és írhatunk egy régóta vágyott könyvet.
- Megtanulhatunk főzni, vagy új recepteket elsajátítani.
- Kertészkedhetünk, ha van kertünk.
- Zenélhetünk.
- Kézműves tevékenységeket végezhetünk, alkothatunk.
- Elsajátíthatunk egy új szakmát, idegen nyelvet, akár online.
- Aktuális a lakásfelújítás? Vágj bele!
-Támogathatunk idősebbeket, gyengélkedőket. Végezhetünk karitatív tevékenységet.
-Vonjuk be a gyerekeket a házimunkába és utána jutalmazzuk meg őket közös játékkal!
-Új barátságokat köthetünk az internet határtalanságával.
A közös érdeklődési körűek megtalálják egymást :-).
Bármi lehet élvezetes szabadidős tevékenység, amihez kedvünk van.
A korod nem számít, ha késztetést érzel egy új hobbyra és fizikailag képes vagy rá.
Arra buzdítok mindenkit, hogy próbáljon ki új dolgokat, feszegesse nyugodtan a saját határait!
Ha szükséges, kérd egy idősebb személy tanácsát, és cselekedj! Miért ne vonnánk be egymást a kreatív ötleteinkbe?
Szereted az állatokat? Akkor most itt a lehetőség több időt eltölteni kedvenceinkkel!
Amennyire csak lehet, legyünk a szabadban friss levegőn, mert sokszor öntudatlanul feltöltődünk a természet energiájával!
Ne félj! Ez a pandémiás időszak is véget fog érni! Koncentrálj arra, amit szeretsz!
Szeretettel: PamKrisz coach
2021. március 22., hétfő
Humor nélkül nem érdemes élni!
A humorod ne hagyd otthon!
Úgy döntöttem új színt viszek a coaching üléseimbe, nem is akármilyet, szivárványosat.
-Azzal kezdjük a "közös munkát", hogy mondanod kell egy viccet, vagy egy humoros idézetet bárkitől, ami leginkább rávilágít a jelenedre.
Nézel rám megdöbbenve, majd gyanút szimatolva kitekintesz székedből hol jobbra, hol balra és keresed a kandikamerát.
-Ne keresd, csak mi ketten vagyunk!
Láttad a Vaklárma című filmet, melyben Richard Pryor játszotta az egyik főszerepet? Nos tőle származik az alábbi mondás: " Ha az igazság fájdalmas, mondj egy viccet helyette."
Mi is a humor?
A humor a kedély nevetése, gyógyír a sebekre. Oly fenséges, jólelkű stílus, mely ellentétekben világítja meg az életet, az embereket, a megoldandó feladatokat (problémákat). Olykor megpirongat, máskor javít, tanít és megbocsát. Alapja a szeszély, gyászból derültségbe, pajkosságba szokott átcsapni. Elismerjük, hogy a bú és bánat alanyi hangulat, de ami humoros, abban nincs szomorító mellékíz.
A 19.századi "A Pallas nagy lexikona" szócikkírója, így kísérelte megfogalmazni a humor mibenlétét:
„A humoros stílus tulajdonképpen olyan, mint a szivárvány, mely minden színben játszik és a napsugár megtörését a felhős levegőben utánozza. A humor a borúra derűt hoz."
Egészében véve oly humor, melyben nem a derültség a főelem és mely nem tud megnevettetni, humornak nem nevezhető. Mindenképp építő, nem romboló.
A humoros nevetés nem tévesztendő össze azzal a kárörvendő nevetéssel, melyet a gúny, az élc idéz elő, sem azzal a röhögéssel, melyet néha a legízetlenebb tréfa, a komikum minden neme kelt.
Mi emberek is, szivárványok vagyunk, tündöklünk ezerféle tulajdonságunkban, hangulatunkban, ezért érdemes megválogatnunk egymáshoz intézett szavainkat, stílusunkat. Mert ami egyik embernek vicces, az a másiknak abban a helyzetben nem feltétlenül az.
Tudósok szerint a humorérzék nagy agyi kapacitást és jó partnerkapcsolati lehetőségeket teremt.
A jó humor nem bántó, hanem empatikus, kifinomult s ez igazán intelligens, remek jellemet takar.
Egy tanulmány, melyben amerikai egyetemisták vettek részt, azt az eredményt mutatta, hogy a nők szívesebben választanak humoros férfit, a férfiak pedig olyan nőt, aki érti a viccet.
Harminc év alatt több tízezer emberrel végzett felmérések alapján, a boldogságunk legfontosabb kulcsa, a humor.
A nevetés megszépít, a jó humor vonzóvá tesz.
A humor nem múlik el, így a tartós, jó párkapcsolat egyik alapja.
Hiszen a szépség, egészség, anyagi biztonság sem áll mindig egy magas ponton, ezért kell megőrizzük a jó humorérzékünket. Bármit is sodor elénk az élet, képesek leszünk együtt nevetni.
Kapcsolatainkban vannak hullámvölgyek, könnyed és nehéz időszakok, amelyeken könnyebb túllépni, ha tudunk nevetni magunkon, a helyzeten és meg tudjuk nevettetni egymást.
A nevetés felold, felemel, tágítja a látókörünket, segít átlendülni a problémákon, afrodiziákum, összekovácsoló erő.
Megfigyelted már, hogy kisgyermekekkel mennyit lehet nevetni? Vagy hogy az állatok szeretnek mókázni?
Feltűnt, hogy ha rossz kedved van, azt javasolja a legjobb barátod, hogy nézz meg egy vígjátékot? Sőt orvosok is ezt ajánlják a súlyos betegeknek.
Egy tanulságos mese mulatságos, és élni tanít. Ezért néznek felnőttek is olykor meséket.
Mindig van választási lehetőségünk hogy mit olvasunk, mit nézünk meg a médiában, hogyan élünk, miként viselkedünk önmagunkkal és másokkal.
Személy szerint hálás vagyok minden embernek és állatnak, akik megnevettetek eddig az életem során.
Ha humorral fűszerezed meg a mindennapi kommunikációdat, az átlendít minden eléd gördülő akadályon.
"Kifogytam minden mondanivalómból. Kénytelen voltam megmondani az igazat."
Karinthy Frigyes
Szeretettel:
PamKrisz coach
2021. március 16., kedd
Hálók fogságában
Hálókkal és hálók nélkül
Akik ismernek, azok tudják mennyire szeretem a tengereket, az óceánokat, a folyókat, a tavakat és azok élőlényeit.
Ahogy nem tudok elmenni egy csodás partra vetett kagyló mellett, úgy a hullámok kimosta szemetek mellett sem. Ha tehetjük sétáljunk úgy a partokon, hogy összeszedjük a számunkra kedves köveket, kagylókat és másik zsákba a hulladékokat! Sokkal több a szemét a tengereken, mint gondoltuk.
A modern halászatban már régóta hódítanak a műanyag hálók, amelyek szinte láthatatlanok a tenger élőlényei számára, így borzalmas pusztítást végeznek "aktív" életük során, és mivel nem bomlanak le, leszakadva is ugyanígy gyilkolnak még évtizedeken át. A leszakadt hálók megtalálása és eltávolítása költséges, az új háló azonban olcsó, ezért a halászok inkább veszni hagyják, ha leszakad egy zátonyon, roncson. Ezeket a hálókat a tenger alatti áramlások összesodorják, így jönnek létre ezek a gigantikus szellemhálók.
A vízi madarak, a teknősök vagy a delfinek és egyéb tengeri emlősök halálát okozzák a tengeren sodródó, néha több száz méter hosszú úgynevezett szellemhálók. A kutatók műholdról, illetve speciális felderítő Orion P3 repülőgépekről próbálják kiszúrni ezeket a veszélyes tengeri szemétdombokat. Céljuk felderíteni, hogy hol találkoznak ezek az áramlások és már ott begyűjteni azokat.
Mi, emberek, azzal tehetjük a legtöbbet, ha nem dobunk el semmilyen szemetet a minket tápláló élővizekbe, és akár önkéntesen részt veszünk azok megtisztításában.
Erről a rengeteg szellemhálóról jutott az eszembe, hogy mennyi negatív gondolat pörög sokszor a fejünkben, és hogy azok mennyire tudják lerombolni a személyiségünket, a lelkületünket és egész életünket. Hiszen nem mindegy, hogy egész nap min gondolkodunk. Mindannyian felelősek vagyunk a saját életünkért, a gondolatainkért, a cselekedeteinkért. Törődnünk kell önmagunkkal és a környezetünkkel!
Ha ápoljuk magunkat és harmóniában vagyunk, akkor lepattan rólunk más emberek kicsinyes, fölényes, ármánykodó, játszmázó "hálója" bárhonnan is érkezik az. Mert aki szereti önmagát és az életet, az erős és nem akar rosszat okozni senkinek.
Gondolj bele, mik azok a dolgok amik befolyásolnak, észrevétlenül behálóznak bennünket embereket, ha hagyjuk ?
Éljünk szimbiózisban! Élvezzük a kölcsönösen előnyös együttélés változatait!
Tanuljunk a bennünket körülvevő élőlényektől! Nézd a sebészhalakat, akik megtisztítják a teknősöket, részt vesznek a korallzátonyok ökoszisztémájának fenntartásában, és kutatók felfedezései alapján segítenek az emberek bélrendszeri betegségeinek megértésében.
A cápa, mint csúcsragadozó, védelmet nyújt a gályatartóhalnak, az pedig megvédi a cápát a parazitákkal szemben.
Ott vannak a rózsákban élő bohóchalak, akik etetik és gondozzák a tengeri rózsákat, mely szimbiózis rendkívül összetett és időigényes, idegrendszeri változások is kellenek hozzá.
Egyes rákok rejtőzködés miatt viselnek szivacsruhát. A szivacstelepben a legkülönfélébb élőlények védelemben lakhatnak, mivel a szivacsokat általában nem kedvelik a ragadozók a váztűik miatt.
Beszélhetünk a vizeket tisztító sok-sok élőlényről pl. kagylókról, szivacsokról...
A kiürült csigaházak tökéletes védelmet nyújtanak más tengeri élőlényeknek, pl. a remeterákoknak.
Számos gyönyörű példa azt mutatja, milyen csodásan együtt lehet élnünk mesterséges hálók nélkül.
Szeretettel:
PamKrisz coach
Fotó: Pinterest
2021. március 14., vasárnap
GYÁSZOLUNK
Adj szót a fájdalmadnak!
2021. március 13., szombat
IKIGAINK, boldog létezésünk értelme
Kulcs a boldogsághoz 💗
Az ikigai (iki=élet, gai=érdemes) japán kifejezés a szenvedéllyel végzett elfoglaltság, amely értelmet ad a mindennapjainknak, az életünknek.
Az okinavaiak a világ leghosszabb életű emberei egészségesen és boldogan élnek. Csodálom őket. A japán kultúrájukban nagyon fontos, hogy az embernek legyen célja, olyan munkája, melyet örömmel végez kilencvenedik születésnapja után is, addig, amíg egészsége engedi, és ezt javasolják a világ minden lakójának. Mert munka közben a flow állapotába kerülnek, csak a jelenre, a feladatukra figyelnek. Hosszú életük receptje: egészséges étkezés (kevés hús és kevés alkoholfogyasztás), egyszerű szabadban töltött élet, alacsony intenzitású rendszeres mozgás, szoros emberi kapcsolatok, mások segítése, nevetés, hála, adott pillanatok megélése a jelenben, életcél (örömmel végzett feladat).
Egy japán mondás szerint csak az aktív életet élők akarnak sokáig élni, mert a boldogság kulcsa az elfoglaltság.
Mi az önismeret? Vágyaink felismerése. Alapos önismeretre kell szert tennünk, hogy felismerjük melyek azok a tevékenységek, amelyeket örömmel, szenvedéllyel végzünk bármikor, és így a legjobb képességeink szerint valósítjuk meg álmainkat, céljainkat. Ezáltal boldog életet élünk és a világot is boldogabbá tesszük. Úgy ébredni reggelente, hogy ma is csodás alkotó, tevékeny napunk lesz elgédettséget, örömöt okoz nekünk és környezetünknek. Ebben segítségünkre lehetnek példaképeink, szeretteink, coachunk.
Hol lapul az ikigaink? Általában kördiagrammal ábrázolják. A passzióm, a misszióm, a foglalkozásom és a hivatásom metszéspontjában van az ikigaink. Más szavakkal amit szeretek csinálni, amiben jó vagyok, amire a világnak szüksége van és amiért megfizetnek.
Kívánom mindenkinek találja meg az ő ikigaiját, életét mozgató értelmét!
Szeretettel:
PamKrisz coach
Fotó: Pinterest
2021. március 11., csütörtök
Halogatás
Meddig halogatunk?
A főszereplő Mimi (álnéven), akivel pár héttel ezelőtt sétacoachingoltam Balatonon. Témánk a halogatás.
Miért elodázunk számunkra oly fontos dolgokat?
Erre a kérdésre nemzetközi kutatócsoportok szakosodtak, statisztikákat gyűjtve. Elkezdünk dolgokat, de nem fejezzük be azokat. Előfordul, hogy külső körülmények akadályoznak meg bennünket. Még nem tartunk ott, hogy "kényszerítve" legyünk a cselekvésre. Információ hiányunk van. Valami kétértelmű? A maximumot akarjuk nyújtani, tökéletességre törekedve. Szorongunk, félünk az eredménytől, mások véleményétől, magától a sikertől. Van aki túlvállalja magát.
Mi véd meg bennünket a halogatástól?
-Minél jobb önismeret, és a hit teremtő önmagunkban.
-A magabiztosság, az önbénítás ellenszere. Keretezzük át az élethelyzetet! Fordítsuk át a nekem úgy sem fog sikerülni gondolatot, érzelmet arra, hogy sikeres vagyok és boldog! Ne akadályozzuk magunkat! Bontakozzunk ki! Vizualizáljunk! Hatékonyak vagyunk, képesek vagyunk a sikerre. Ne féljünk a kudarctól, sem a sikertől!
-Önkontrollal működni, azaz prioritásokat felállítani életünkbe mi mennyire fontos feladat számunkra.
-Lelkiismeret és a belső önfegyelem fejlesztése.
Az impulzivitás nem teszi tervezetté az életünket, hallottam egy pszichológiai előadáson és elgondolkodtató. Többféle célt látunk, pörgünk, de elveszünk a sok cél között.
Időgazdálkodás? Ennek nem az a nehézsége, hogy nem tudjuk mi a fontos, és mi a nem fontos az életünkben, hanem maga a halogatás. Csak akkor hatékony az időgazdálkodás, ha a halogatási magatartásformával felhagyunk és feladjuk a rövidtávú előnyt, a hosszútávú tervek megvalósításáért.
Mi motivál?
Maga a halogatás is lehet motiváció egyes embereknél a probléma elkerülése miatt. Igy meg kell találni a valódi motivációt! Azt ami örömöt okoz nekünk. Ezért nagyon fontos az érzelmeink vizsgálata, amit leginkább a thetafloating során tanultam meg. Milyen érzés neked a halogatás? Kiderül, hogy biztonságos jó kapaszkodó, mert védelmez a benned felmerülő esetleges, még nem is létező kudarctól?
Szembenézni a halogatás következményeivel, melyek ezek: szorongás, céltalanság, késleltető hatás másokra...
Személyiségtípusok elemzése szükséges ahhoz, hogy megértsük magunkat és másokat: álmodozó, aggódó, kríziskeltő, dacos, kényelmes halogató, túlteljesítő.
Értelmezzük a kompetenciákat!
Ünnepeljük meg a felmerülő alcéljainkat!
Ha szükséges, változtassunk a külső környezetünkön!
Mimi egy csodálatos, sokoldalú, tanult, kedves, másokat támogató, vidám, humoros, szép, kétgyermekes fiatal nő, aki egy ideje már halogatta az új vállalkozása ruhaüzlete megnyitását, holott már készült rá hónapok óta. Maga sem tudta mi lehetett az oka annak, hogy inkább házimunkát végzett, vagy vásárolni ment, vagy sportolt csak hogy elhalaszthassa az üzlete körüli teendőket. Sétánk és beszélgetésünk során felismerte újra az érzelmeit, félelmeit, őt akadályozó tényezőket. Átbeszéltük a tényeket, helyzeteket, lehetőségeket, és hogy mit tud vállalni, milyen lépést tud megtenni a következő hétre. Kik azok akik támogatják célja elérésében, mik az erősségei, mi motiválja, miért jó, ha az üzlete megnyílik. A mozgás, a friss levegő, a napsütés, egymás tisztelete, elfogadása, szeretete mind megerősítést adott nekünk, hogy az élet szép és érdemes cselekednünk.
Örömömre szolgál, hogy Mimi üzenetet küldött és még ebben a hónapban megkapja az engedélyt a hivataltól és kinyit. Egy ember, egy csodás nő, egy jó anya, egy sikeres vállalkozó, aki átugrotta a korlátait és felismerte, hogy szüksége van a világnak ő reá, ebben a formában is.
A covid19 vírus ellenére az élet élni akar.
Szeretettel:
PamKrisz coach
Energiaáramlás, kopogtatás
Betegség, mint energiaáramlás zavara Bármilyen eszközt, módszert használsz az egészséged jobbá tételére, mind a gondolataid és az ...

-
Egy aprócska kérdés Tenerifére repített Az éberség napi szintű gyakorlására a legegyszerűbb eszköz, ha kérdésben létezünk. Pél...
-
Adj szót a fájdalmadnak! "Adj szót a fájdalmadnak; a bánat, amely nem beszél, addig szorítja a megterhelt szívet, amíg az megszakad....
-
Birtoklási vágy Hallottad már, hogy a félelem és a ragaszkodás függővé tesz? Mindannyiunknak vannak gyenge pillanatai, csak amik...